Zakupy w sklepie internetowym muszą być bezpieczne. Sprzedawcy muszą zadbać o wiele elementów, które sprawią, że klienci nie będą musieli obawiać się, że stracą pieniądze podczas wykonywania płatności. Ten komfort zapewnia m.in. certyfikat SSL. Dowiedz się, czym on jest i dlaczego jest ważny. 

Co to jest Certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (secure sockets layer) jest protokołem sieciowym odpowiedzialnym za uwierzytelnianie strony i szyfrowanie połączenia między serwerem, na którym działa sklep a komputerem użytkownikiem. SSL sprawia, że przechwycenie przesyłanych danych jest zadzaniem arcytrudnym. 

Jako że sklep internetowy jest miejscem, w którym klienci zostawiają swoje pieniądze, wdrożenie tej technologii jest niezbędnym krokiem w rozwoju skutecznego biznesu e-commerce.

Dlaczego certyfikat SSL jest tak ważny?

Wdrożenie SSL jest konieczne, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa internetu. Certyfikat SSL diametralnie zmniejsza ryzyko ataków phishing, w których fałszywe strony podszywają się pod prawdziwą witrynę. 

Trzeba jednak otwarcie powiedzieć — Certyfikat SSL nie jest 100%-owym gwarantem bezpieczeństwa. Obecnie strony wykorzystywane do ataków phishingowych również używają wiarygodnie wyglądających certyfikatów SSL. 

Instalacja certyfikatu jest konieczna z punktu widzenia pozycjonowania sklepu internetowego. Google nie przychylnie patrzy na strony działające bez SSL i bezpiecznego protokołu HTTPS. Dlatego nawet prowadząc zwykłego bloga, wdrożenie certyfikatu jest koniecznością.  

Jak rozpoznać, że strona korzysta z SSL?

Są dwie podstawowe metody, które pozwalają sprawdzić, czy połączenie z daną stroną odbywa się w bezpieczny sposób.

Podsumowując, instalacja certyfikatu SSL jest pożądanym elementem na każdej stronie — bez względu na to, czy mamy do czynienia z wizytówką firmową, blogiem, czy sklepem. W 

przypadku ostatniego typu stron SSL jest elementem absolutnie priorytetowy.